Kredilerde fazla faiz için dava açılabilecek

2007 – 2011 tarihleri arasında 12 adet bankanın faiz oranlarını belirlerken birlikte hareket ettiklerine dair iddialar üzerine Rekabet Kurumu 2013 yılında inceleme başlatmıştı. Kamu ile paylaşılan soruşturma içeriğinde bankaların bir uzlaşma (birlikte hareket edip faiz oranlarını belirleme) durumu ortaya çıktı.

Rekabet Kurumu yaklaşık 170 sayfa rapor sonucunda 12 adet bankaya büyüklüklerine göre para cezaları verdi. Her bir banka ayrı ayrı idare mahkemesine avukatları ile başvurdu ve yerel mahkemede konu değerlendirildi ve Rekabet Kurumunun kararının iptal talepleri reddedildi. Bütün bankalar yine ayrı ayrı Danıştay’a başvurdular ve yine sonuç değişmedi, yerel mahkemenin kararı onandı. Yani hukuksal süreç de tamamlanmış oldu.

Konumuz olmadığı için bu karardaki bankaların isimlerini yazmıyoruz fakat devlet bankalarının da arasında bulunduğu bu bankaların hepsi de büyük bankalar. Yani 2007 – 2011 arasında siz veya bir yakınınız kredi kullanmışsa bu bankalardan olması çok büyük bir ihtimaldir.

12 BANKANIN MÜŞTERİLERİNİN, KARTELDEN DOLAYI NE KADAR ZARARLARI VARDIR?

Rekabet Kurulu’nun gerekçeli kararının Belge-6 değerlendirilmesi bölümünde geçen Tablo 16’da yaptığı tespit önemli ve çarpıcıdır. Rekabet Kurulu’na göre

,

Konut kredilerinde 15 baz puanlık (0,15)

İhtiyaç kredilerinde 10 baz puanlık (0,10)

Taşıt kredilerinde 5-20 baz puan arasında (0,5-0,20) bir kartel uzlaşması (ortak faiz artırımı)söz konusudur.

Mevduat ve kredi kartları ile diğer kredilerin faizlerinde ise net bir tespit yoktur.

3 KAT TAZMİNAT DAVASINI KİMLER AÇABİLİR?

3 kat tazminat davasını, 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında mevduat, kredi ve kartı hizmetlerinden faydalanan,

Tüketiciler,

Tacirler

ve Kamu Kurumları (özellikle kamu mevduatları bakımından) açabileceklerdir.

 

KİMDİR BU 12 BANKA?

 1. Akbank T.A.Ş. (AKBANK),
 2. Denizbank A.Ş. (DENİZBANK),
 3. Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK),
 4. HSBC Bank A.Ş. (HSBC),
 5. ING Bank A.Ş.(ING),
 6. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB),
 7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD) )
 8. Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK),
 9. Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI),
 10. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK),
 11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)
 12. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT) hakkında,

 

KART TAZMİNAT DAVASINDA ZAMANAŞIMI NE KADARDIR? NE ZAMANA KADAR BU DAVA AÇILMALIDIR?

Banka müşterileri ile bankalar arasında mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri bakımından sözleşme ilişkisi olduğundan dolayı bu davayı açarken 10 yıllık zamanaşımından faydalanacaksınız. Her ne kadar bankalar bu konuda, 2 yıllık (haksız fiil) ve 5 yıllık (dönemsel edimler) zamanaşımlarını savunacak olsalar da, bu savunmalar mahkemeler nezdinde pek dikkate alınmayacaktır.

Kartelin başlangıç tarihi olan 21.08.2007 tarihinde çekilen krediler veya açılan mevduat hesapları için dahi zamanaşımı 21.08.2017 tarihinde dolacak demektir.

Bu görüşe göre, kartelin son tarihi olan 22.09.2011 tarihinde çekilen krediler veya açılan mevduat hesapları için dahi zamanaşımı da 22.09.2021 tarihinde dolacaktır.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*